نقاشی به سبک پوینتیلیسم نقاشی به سبک پوینتیلیسم
اسفند 15, 1395 - 1015 Views

نقاشی به سبک پوینتیلیسم

یکی از روش های رایج و تقریباً ناشناخته نقاشی پوینتیلیسم نام دارد. در این نقاشی از نقطه های ریز و کوچک برای نقاشی کردن استفاده می شود. فرایند شکل گیری این نوع نقاشی ها شامل نقطه های کوچکی است که رنگ ها و شکل های خاص خود را دارند.
نقاش در این سبک از ذهن و چشمان خود برای انتخاب درست شکل و رنگ نقطه مورد نظر کمک می گیرد. بسیاری از مردم از دیدن این نوع نقاشی ها کمی گیج می شوند. البته این مسئله عادی است زیرا نمایش یک تصویر یا منظر با تعداد زیادی نقطه در هنر نقاشی عادی نیست. این نوع نقاشی وابستگی خاصی به رنگ ها و رنگ آمیزی ندارد. به جای آن بیشتر به حرکت قلم برای نقش کردن یک تصویر توجه می کند تا با قرار دادن نقطه ها در کنار هم تصویر موردنظر نقاش را دربیاورد.
واژه نقطه چینی نخستین بار توسط منتقدان هنری برای تمسخر این سبک استفاده شد اما بعد ها به نام آن تبدیل شد. مکتب پوینتیلیسم بر اساس روند کار پرینتر هایی است که از سیستم چهار نقطه رنگی برای چاپ استفاده می کنند. این چاپگر ها از فیروزه ای برای رنگ آبی، سرخابی برای قرمز، زرد و مشکی برای چاپ استفاده می کنند. اصلی ترین رنگ آنها نیز سیاه است. این روش در بسیاری از تکنالوژی های امروزی استفاده می شوند.
هنرمندان نقطه چینی نیز از همین رنگ ها برای نقاشی های خود استفاده می کنند. بیشتر نقاش هایی که از روش نقطه چینی برای خلق آثار خود استفاده می کنند، بیشتر از رنگ روغن استفاده می کنند. رنگ روغن دیرتر خشک می شود و می توان به راحتی آنها را با مواد لازم رقیق کرد یا به طور خالص از آنها کمک گرفت. دیر خشک شدن امکان ترمیم رنگ را به نقاش می دهد. نقاش با رنگ روغن این اطمینان را دارد که رنگ ها به اصطلاح راه نمی روند و با رنگ نقطه های دیگر تداخل پیدا نمی کنند.
تعداد هنرمندانی که در زمینه پوینتیلیسم فعالیت دارند بسیار اندک است. این سبک نقاشی بسیار پیچیده و سخت به نظر می رسد. به طوری که مکتب هایی که این نوع نقاشی را در فهرست آموزش های هنری خود دارند، همیشه کمترین هنرجویان نقاشی را دارند.
نقاشان این سبک هنری به گونه ی مختصر به شما معرفی می گردند:
1: ژرژ پییِر سورا
ژرژ پییر سورا در دوم سپتمبر سال 1859 میلادی در فرانسه متولد شد. سورا در واقع بنیانگذار سبک نو دریافت گرایی و طراح و نقشه کش بود. او به صورت آکادمیک به تحصیل نقاشی پرداخت. او با شناخت کامل سبک امپرسیونیسم، به پرورش علمی و تکنیکی رنگ و ترکیب بندی روی آورد و با کنار هم قرار دادن نقطه های رنگی، آثار فوق العاده ای خلق کرد. سورا را می توان یکی از هنرمندان مشهور و تأثیر گذار قرن نوزدهم دانست.
ابتدای کار نقاشی او با سبک امپرسیونیسم بود. بعدها به تدریج به مطالعه نظریه های علمی نگاه رنگی پرداخت. مطالعه نظری رنگ ها، این اندیشه را در ذهن او شکل گرفت که با نقطه چینی منظم و رنگ های خالص می توان بهترین تصاویر را خلق کرد. در همین راستا، سورا را می توان بنیانگذار سبک پوینتیلیسم (نقطه چینی) دانست. این سبک در سال 1886 میلادی به وجود آمد و تهمایه آن از سبک امپرسیونیسم گرفته شده است. نقاشی های پوینتیلیسم در ابتدا چندان مورد توجه نبودند، اما امروزه جایگاه خوبی نسبت به سال های اولیه دارد.
این نوع نقاشی ها بسیار حیرت آور هستند، اما خوانایی آنها در اثر نقطه های موجود کمی مخدوش می شود. البته برای جبران پیچیده گی های این سبک، سورا سعی کرد با ساده کردن فرم ها کمی آن را آسان تر جلوه دهد.
سورا از یک خانواده بسیار متمول بود اما بدون آنکه به مدرسه هنرهای برتر برود به پاریس رفت و در کنار دیگر نقاش های مستقل مشغول نقاشی شد.
2: پل سینیاک
یکی از هنرمندانی که تأثیر شگرفی در گسترش مکتب نئوامپرسیونیسم و پوینتیلیسم داشته، پل سینیاک است. در نقاشی های او، تصاویر وضوح بسیار خوبی دارند. رنگ ها نیز به خوبی انتخاب و استفاده شده اند به طوری که با فرم سنتی و نرمالِ رنگ آمیزی که شامل پالت و تیوب های رنگ است، کاملاً فرق دارد. نئوامپرسیونیسم کاملاً به اصول امپرسیونیسم وفادار است و توسط سورا و سینیاک پایه گذاری شد و هدفش ايجاد دیدگاهی علمی تر در هنر نقاشی است.
سینیاک دور اروپا می گشت و از مناظر مختلف نقاشی می کشید. بهترین تابلوهای او مربوط به تصاویری است که از اطراف فرانسه کشیده است. او در سال 1884 میلادی با سورا آشنا شد و نقاشی پوینتیلیسم را فراگرفت. بیشتر آثار او که به سبک نقطه چینی نقاشی شده اند از مناظر طبیعی و آب هستند.
برچسب‌ها

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…